* CO TO JEST MASA KRYTYCZNA?

Niezależnie od pory roku i pogody, w jeden dzień w miesiącu (czasem tylko jeden dzień w roku) rowerzyści zwartą grupą przejeżdżają przez kilka większych miast w kraju. To tzw. Masa Krytyczna, podczas której rowerzyści manifestują swoją obecność i prawo do dobrych i bezpiecznych dróg rowerowych.
Pierwsza masa krytyczna odbyła się w 1992 roku w San Francisco. Był to spontaniczny pomysł grupy rowerzystów powracających z pracy, którzy postanowili spotkać się za miesiąc, by w ten sposób zwrócić uwagę władz miasta na brak dróg i ścieżek rowerowych.

Pomysł szybko pochwycili rowerzyści na całym świecie. Obecnie Masy Krytyczne odbywają się cyklicznie na wszystkich kontynentach, w Japonii i Kambodży, w Tel Aviwie i Kolumbii, Kanadzie i RPA, w Szwajcarii i w Indiach itd.
Warszawska Masa Krytyczna, jak twierdzą jej organizatorzy, jest największą cykliczną imprezą tego typu w Europie. Bierze tam udział 3 tysiące rowerzystów.
5 czerwca w Raciborzu możemy być lepsi!
W naszym 55 tysięcznym mieście na pewno jest więcej niż 3 tysiące rowerów. Wszystko w Waszych kołach drodzy raciborzanie. Zróbmy psikusa stolicy.

Nasz optymizm wydaje się być uzasadniony, bo rower w Polsce robi się coraz modniejszy. Z roku na rok sprzedaje się coraz więcej rowerów i zaczyna być akceptowany jako ważny środek transportu w mieście. Jest szybki, tani w eksploatacji, łatwo go zaparkować i przede wszystkim daje przyjemność podczas jazdy. W niektórych krajach Europy Zachodniej na rowerze odbywa się 40 proc. wszystkich przejazdów w mieście. W Berlinie regularnie jeździ na rowerach do pracy pół miliona osób. W Raciborzu uzyskać możemy podobne proporcje - musimy mieć tylko po czym jeździć. Dlatego twój udział w nadchodzącej Masie Krytycznej jest absolutnie konieczny, gdyż tylko razem możemy coś wywalczyć i napisać nową dobrą mapę rowerową Raciborza.
O zjawisku rowerowego masowania czytaj także tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Masa_Krytyczna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz